Suksess for strandrydding

27.10.2016 14.36.04

Strandryddedagen arrangeres av Hold Norge Rent og er en landsomfattende årlig miljødugnad. Strandryddedagen 2016 var den sjette i rekken i Norge og tredje gang vi var en del av den europeiske ryddedugnaden Let’s Clean Up Europe.

Hold Norge Rent er en ideell forening som arbeider mot forsøpling. Foreningens overordnede mål er å engasjere frivillige til opprydding av søppel og farlig avfall i norsk natur og å forebygge forsøpling av miljøet. Følgende er hentet fra Strandrydderapporten, klikk her hvis du vil lese hele dokumentet.

Foto: Tom Sørum fra Oslofjordens friluftsråd 

Hold Norge Rent

Hold Norge Rent ble etablert på initiativ fra Avfall Norge i 2004. Foreningen ble stiftet i 2014 og er en nettverksorganisasjon som inviterer aktører fra offentlig, privat og frivillig sektor til å bli med på en dugnad mot forsøpling.

Strandryddedagen

Et av foreningens viktigste tiltak er den årlige Strandryddedagen, en landsomfattende miljøbegivenhet. Strandryddedagen engasjerer tusenvis av frivillige til opprydding av marint avfall og er Norges største kollektive ryddedugnad! Ble arrangert første gang i 2011 og har vokst hvert år siden.

Vi har aldri ryddet mer!

2016 var et rekordår for strandryddingen! Aldri før har flere strender blitt ryddet. Fra 855 registrerte ryddeaksjoner i 2015, er det hele 1 364 registrerte ryddeaksjoner i 2016. Dette er en økning på over 59 prosent sammenlignet med fjoråret. Sammen har ildsjeler fjernet hele 377 000 kilo marint avfall og ryddet 869 000 meter kystlinje. Dette er en økning på henholdsvis 50 og 43 prosent sammenlignet med fjoråret og handler om utrolige 26 300 frivillige timer bare i 2016!

Vi kommer tilbake med mer når Strandryddedagen 2017 nærmer seg. 

Tags: #Hav